Британката Конта до првата титула, Венус Вилијамс поразена во 50. финале

Британската тенисерка Јохана Конта е победничка на ВТА турнирот во Станфорд (САД), откако по голема борба ја совлада Венус Вилијамс со 2-1 во сетови (7-5, 5-7, 6-2).

Венус беше пред пораз уште по два сета, но не се предаваше и го внесе мечот во третиот сет, но таму немаше енергија против помладата и полетната Британка која го освои првиот турнир во 2016 година.

Американката Венус Вилијамс така не успеа своето јубилејно 50. финале да го зачини со освојување на ВТА титула.