Primary tabs

 • Водечките четири екипи играат меѓусебе во двете одбојкарски конкуренции

  Овој одбојкарски викенд ќе содржи пресметки на најдобрите четири екипи во Првата лига во двете конкуренции. Струмица 47&72 ќе го брани неприкосновениот ефект сезонава против Шкендија, која со поразот од Вардар го загуби второто место на табелата од градскиот ривал Универзитет во Тетово. Деветтата прволигашка победа Универзитет ќе ја бара против скопските „црвено-црни“ кои што влегоа во водечкиот квартет, а во него може да се врати и ГОК Борец доколку слави на гостувањето кај Лирија, но и со услов да му одговара резултатот од натпреварот в понеделник. Во Втората фзза-2 дерби карактер ќе има дуелот меѓу Штип УГД и Весна Пробиштип, водечките тимови со по пет триумфи досега, додека, пак, Јанта волеј се надева на четвртиот успех на теренот на Македонија Џио.

 • Пелистерки ја почнаа одбојкарската пролет со победа во Тетово

  Одбојкарките на Пелистер волеј со победа ја почнаа пролетната полусезона во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Битолчанки славеа против Универзитет Тетово на гостински терен со 0-3 (24-26, 19-25, 17-25)

 • Сигурни победи на фаворитите во првото пролетно одбојкарско коло

  Екипите на Струмица 47&72 и на Работнички Скопје го задржаа максималниот биланс, Струмица жени го доби дербито кај дамите со Наковски волеј, а сезонава првпат се радуваше ланскиот финалист Вардар жени. Ускана загуби чекор со водечкиот двоец во второлигашката конкуренција. Тоа се епилогот на саботните натпревари со кои почна вториот дел од сезоната во македонските одбојкарски натпреварувања.

 • Ѓоргиев ја предводеше АЦХ Љубљана до трофеј во регионалната Мевза лига!

  Македонскиот репрезентативец Никола Ѓоргиев се закити со медал од Мевза лигата, откако во финалето ја предводеше својата АЦХ Љубљана до триумф ХАОК Младост со 3-1 (25-14, 20-25, 25-22, 25-14). 

 • Зимската пауза заврши, мак-одбојката се враќа на паркетот

  По зимската пауза, утре продолжуваат натпреварите во сениорските македонски одбојкарски конкуренции. Откако го завршија воведниот дел, најдобрите шест екипи во Првата лига (мажи) ќе започнат Втората фаза-1, во којашто ќе одиграат по шест меча, а по нив водечкиот квартет ќе ги формира полуфиналните двојки во разигрувањето.

 • Шампионот на тетовски испит, Вардар гостува во Велес

  Во три од петте првенствени сениорски одбојкарски конкуренции претстојниот викенд ќе има натпревари на водечките две екипи. Во третото коло од Втората фаза-1 во Првата лига (мажи), досега неприкосновената Струмица 47&72 ќе гостува кај Универзитет во Тетово, кој со пораз може да падне од второто на четвртото место на табелата. Шкендија е фаворит во локалната пресметка со Лирија, па се надева на деветта сезонска победа, а исто важи и за Вардар, кој со полна самодоверба ќе оди кај ГОК Борец откако претходно славеше на теренот на директните конкуренти Шкендија и Универзитет во Тетово. Велешани ја совладаа Лирија, па се на чекор до повторен влез меѓу четирите најдобри. Во Втората фаза-2, водечкиот Штип УГД ќе истрча во салата на Јанта волеј, надевајќи се на седми триумф, со што би има два повеќе од слободната Весна Пробиштип. На дното, Македонија Џио ќе го пречека тимот на Дибра волеј.

 • Ѓорѓи Ѓорѓиев и Хебар го освоија Купот на Бугарија

  Македонскиот репрезентативец Ѓорѓи Ѓорѓиев се закити со пехар и медал во Купот на Бугарија, откако неговиот Хебар Пазарџик го победи Нефтохимик Бургас со 3-1 во завршницата на ова натпреварување. 

 • Македонскиот стратег Јошко Миленкоски нов селектор на Црна Гора

  Познатиот македонски тренер Јошко Миленкоски е именуван за селектор на машката одбојкарска репрезентација на Црна Гора, откако тамошната федерација го раскина договорот со Вељко Башиќ.

 • ОК Партизан победник на турнирот по повод „75 години ОК Вардар“

  Одбојкарскиот клуб Вардар организираше ревијален турнир по повод 75-годишнината на клубот. Во Спортскиот центар „Борис Трајковски“, покрај Вардар се натпреваруваа Струмица 47 и ОК Партизан, а српскиот тим на крајот беше победник. 

 • Боричиќ на собранието на БОФ: Македонската одбојка бележи прогрес

  Македонската одбојкарска федерација (ОФМ) денес беше домаќин на 23. Собрание на Балканската одбојкарска асоцијација, на кое присуствуваа сите единаесет членки на оваа организација.

 • ОК Вардар домаќин на ревијален турнир по повод 75 години од постоењето

  Одбојкарскиот клуб Вардар, како фудбалскиот и кошаркарскиот, прославува 75 години од своето оснување. 

 • Србија се раздели со трофејниот селектор на женската одбојкарска репрезентација

  Зоран Терзиќ, најтрофејниот српски одбојкарски стручњак, повеќе не е селектор на женската сениорска репрезентација на Србија. Терзиќ ја извршуваше оваа функција од мај 2002 година.

 • Никола Грбиќ ја доби селекторската функција во Полска

  Одбојкарскиот сојуз на Полска ја потврди веста која вели дека Никола Грбиќ ја доби селекторската функција.

 • Марко Стошиќ е нов техничар на одбојкарскиот клуб Вардар

  Одбојкарскиот клуб Вардар за кратко време ја пронајде замената на испразнетото место на позицијата техничар во тимот, откако предвреме го раскина договорот со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски. 

 • ОК Вардар раскина со Азербејџанецот Роман Гурски

  По само половина сезона, ОК Вардар реши да ја прекине соработката со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски. Информацијата доаѓа од клубот откако заврши првиот дел од сезоната 2021/22 во одбојкаскиот шампионат на Македонија.

 • „Спартанците“ разочараа на ЕП, среброто од Сребрената лига најзначаен резултат годинава

  Одбојкарската година беше испреплетена со позитивни и негативни вести, најчесто поврзани со машкиот национален тим. Македонската одбројкарска репрезентација целосно разочара на Европското првенство во септември и ги загуиби сите пет натпревари од групната фаза во Тампере. „Спартанците“ освоија само два сета, по еден со Финска и Шпанија и не личеа на националниот состав кој одушеви пред две години. Ако е за утеха послаба од нас на шампионатот е Црна Гора која не успеа да освои ниту сет. 

 • Ѓорѓиев МВП во финалето, АЦХ Љубљана со епски пресврт до Куп-титула

  Најдобриот македонски одбојкар и капитен на македонската репрезентација, Никола Ѓорѓиев одигра одлично финале и помогна АЦХ Љубљана да победи против Марибор (30-28, 25-20, 21-25, 17-25, 11-15) во финалето од Купот на Словенија.

 • Пелистер Волеј ги „бетонира“ своите одбојкарки, најави и нови засилувања

  Одбојкарскиот клуб од Битола, Пелистер Волеј, сигурно чекори кон стабилен спортски колектив, кој цели кон тоа да има сериозна улога во македонската женска одбојка во иднина. Денес, раководството на прволигашот информираше дека во клупските простории потпишани се нови договори со речиси целиот ростер, а во блиска иднина планираат да доведат нови засилувања со кои ќе изборат опстанок во мак-елитата.

 • Работнички ја доби драмата во пет сета во Струмица

  Во Првата женска одбојкарска лига календарската година заврши со натпреварите од 13. коло. Работнички Скопје славеше водербито со Наковски волеј во пет сета и со максимален биланс 13-0 ќе презими на водечката позиција. Наковски има единаесет победи, а Струмица жени и Јанта волеј Кисела вода по девет, така што е јасно кои четири екипи ќе се пласираат во наредниот круг, а потоа и во разигрувањето за титулата.

 • Лирија го фати последниот „воз“ за влез во втората фаза

  Лирија обезбеди место во Втората фаза-1 во најсилната машка одбојкарска конкуренција кај нас, откако го совлада Штип УГД во три сета во директната пресметка за влез меѓу првите шест на табелата. Тимот од Жеровјане славеше шести пат сезонава, а тоа беше доволно за да го остави гостинскиот соатав зад себе. Есенскиот дел без грешка го мина актуелниот првак Струмица 47&72, со полесен тренинг во саботните натпревари со 3-0 проти Дибра волеј, а втора е Шкендија која заврши со девет триумфи, минатиот на жешкиот терен во Велес против ГОК Борец, и тоа со пресврт откако противникот ги доби првите два сета. 

Pages