• ОК Вардар раскина со Азербејџанецот Роман Гурски

  По само половина сезона, ОК Вардар реши да ја прекине соработката со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски. Информацијата доаѓа од клубот откако заврши првиот дел од сезоната 2021/22 во одбојкаскиот шампионат на Македонија.

 • „Спартанците“ разочараа на ЕП, среброто од Сребрената лига најзначаен резултат годинава

  Одбојкарската година беше испреплетена со позитивни и негативни вести, најчесто поврзани со машкиот национален тим. Македонската одбројкарска репрезентација целосно разочара на Европското првенство во септември и ги загуиби сите пет натпревари од групната фаза во Тампере. „Спартанците“ освоија само два сета, по еден со Финска и Шпанија и не личеа на националниот состав кој одушеви пред две години. Ако е за утеха послаба од нас на шампионатот е Црна Гора која не успеа да освои ниту сет. 

 • Ѓорѓиев МВП во финалето, АЦХ Љубљана со епски пресврт до Куп-титула

  Најдобриот македонски одбојкар и капитен на македонската репрезентација, Никола Ѓорѓиев одигра одлично финале и помогна АЦХ Љубљана да победи против Марибор (30-28, 25-20, 21-25, 17-25, 11-15) во финалето од Купот на Словенија.

 • Пелистер Волеј ги „бетонира“ своите одбојкарки, најави и нови засилувања

  Одбојкарскиот клуб од Битола, Пелистер Волеј, сигурно чекори кон стабилен спортски колектив, кој цели кон тоа да има сериозна улога во македонската женска одбојка во иднина. Денес, раководството на прволигашот информираше дека во клупските простории потпишани се нови договори со речиси целиот ростер, а во блиска иднина планираат да доведат нови засилувања со кои ќе изборат опстанок во мак-елитата.

 • Работнички ја доби драмата во пет сета во Струмица

  Во Првата женска одбојкарска лига календарската година заврши со натпреварите од 13. коло. Работнички Скопје славеше водербито со Наковски волеј во пет сета и со максимален биланс 13-0 ќе презими на водечката позиција. Наковски има единаесет победи, а Струмица жени и Јанта волеј Кисела вода по девет, така што е јасно кои четири екипи ќе се пласираат во наредниот круг, а потоа и во разигрувањето за титулата.

 • Лирија го фати последниот „воз“ за влез во втората фаза

  Лирија обезбеди место во Втората фаза-1 во најсилната машка одбојкарска конкуренција кај нас, откако го совлада Штип УГД во три сета во директната пресметка за влез меѓу првите шест на табелата. Тимот од Жеровјане славеше шести пат сезонава, а тоа беше доволно за да го остави гостинскиот соатав зад себе. Есенскиот дел без грешка го мина актуелниот првак Струмица 47&72, со полесен тренинг во саботните натпревари со 3-0 проти Дибра волеј, а втора е Шкендија која заврши со девет триумфи, минатиот на жешкиот терен во Велес против ГОК Борец, и тоа со пресврт откако противникот ги доби првите два сета. 

 • Македонија ги дозна ривалите, во нов формат ќе брка прво злато во Сребрената лига

  Македонските одбојкари ги добија ривалите за групната фаза на Европската сребрена лига на ЦЕВ за 2022 година. Со променет систем, со групна фаза во која најдобрата од четирите селекции ќе патува на завршниот турнир, Македонија се надева дека конечно ќе дојде до златниот медал во ова натпреварување. 

 • Струмица 47&72 и Вардар не се ни испотија за нови прволигашки бодови

  Четири екипи имаат по пет победи досега, а еднаод нив нема да игра во Втората фаза-1 напреолет. Струмица со максимален ефект е неприкосновена, а ГОК Борец и Шкендија со по шест успеси би требало да се сигурни, иако нивниот меѓусебен натпревар во последното есенско коло, како и другите резултати, можат да направат мешаница во којашто се уште во игра се многу опции.

 • Гостинките ги однесоа сите победи во редовното коло кај одбојкарките

  Нема дилеми околу тоа кои екипи ќе играат во Втората фаза-1 на женскиот одбојкарски шампионат на Македонија. Најважната победа минатиот викенд ја остварија одбојкарките на Струмица жени против Јанта волеј Кисела вода на туѓ терен, по што двата тима ги заменија местата. Струмичанки се трети, а шампионките четврти, додека, пак, водечките го одржуваат чекорот.

 • Ускана и Работнички Скопје носат убедливо гостински победи

  Со убедлив триумф од 0-3 над домашната екипа Виктори Волеј од Струмица, екипата на Ускана од Кичево ја оствари петтата првенствена победа во седмиот есенски натпревар. Резултатот по сетови беше 15-25, 14-25, 13-25.

 • „Никола Ѓорѓиев е одбојкарски феномен и лидер, таков човек ретко се наоѓа!“

  Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓорѓиев, моментално е дел од словенечки АЦХ Волеј и игра на два фронта – во домашната лига во Словенија и во меѓународната МЕВЗА лига. Неговиот тим блеска и само победува, а пофалби за него има и тренерот Младен Кашиќ.

 • Првакот падна во Струмица, Наковски волеј најавува шампионски амбиции

  Фаворитот во женскиот одбојкарски шампионат, екипата на Наковски Волеј ја запиша осмата победа во десет кола од шампионатот, откако синоќа извојува победа од 3-1 (14-25, 25-22, 25-16, 25-19) против првакот Јанта волеј.

 • Вардар немоќен во Струмица, Фит фан волеј го изненади Пелистер

  Во десеттото коло од Првата женска одбојкарска лига сите погледи се насочени кон Струмица каде што денеска Наковски волеј ќе го пречека тимот на Јанта волеј Кисела вода. На теренот кај ривалките, актуелните шампионки ќе истрчаат со шест победи на осум настапи досега, а Наковски е втор со биланс 7-1.

 • Лесни победи за Вардар, ГОК Борец и Универзитет во Тетово

  Трите досега одиграни натпревари од десеттото коло во најсилната машка одбојкарска конкуренција завршија со очекувани резултати.

 • Тетовските клубови јасни фаворити во десеттото коло

  Водечкото место на екипата на Струмица 47&72 нема да биде доведено во прашање без разлика на резултатите од другите натпревари од десеттото коло во Првата македонска машка одбојкарска лига. Актуелниот првак досега оствари максимални седум победи, а со две помалку се дури четири тима, меѓу нив и Лирија, која е противник на струмичани во оваа рунда од шампионатот.

 • Домаќините изразити фаворити во десеттото коло кај одбојкарките

  Работнички Скопје ќе го брани максималното остварување против Универзитет во Тетово на свој терен во вторник. Ако Наковски волеј биде подобар во дербито со Јанта волеј Кисела вода ден претходно, тогаш најверојатно ќе остане на победа помалку од најуспешниот тим досега. Доколку актуелните првенки се вратат со успех од гостувањето кај ривалките, тогаш и тие, а и Наковски волеј ќе имаат по два триумфа негатива во однос на водечката екипа.

 • Струмица жени немоќна во Скопје, домашни бодови и за Јанта волеј

  Очекуван расплет на четирите средби од осмото коло во Првата лига кај одбојкарките. Работнички Скопје ја совлада Струмица жени во четири сета во пресметката на ланските полуфиналистки, а сотоа остана на чело на табелата со максимални осум победи. Наковски волеј има седум откако славеше над Универзитет во Тетово, а шампионките од Јанта волеј Кисела вода се трети со ефект 6-2 по триумфот кај Фит фан волеј.

Pages