Воворас доби отказ, Панатинаикос пред промоција на нов тренер

Два последователни порази, од Црвена звезда во Евролигата и Лаври во грчкиот шампионат, донесоа промени на клупата на грчкиот шампион Панатинаикос.

Тренерот Јоргос Воворас официјално доби отказ и тимот ќе има нов тренер. Воворас се состанал со челниците на клубот и се согласил да ја прекине соработката.

Младиот стручњак доби шанса да го предводи првиот тим на ПАО оваа сезона, откако претходно беше асистент.

Атинскиот клуб во новата година ќе влезе во нов тренер, веројатно странска и скапа опција.