ВИДЕО: Холидеј со „банана“ донесе победа за Милвоки, Мемфис го демолира Голден Стејт

Koшаркарите на Милвоки Бакс, благодарение на одличната игра во одбраната во финишот на Џру Холидеј, го добија петтиот натпревар од серијата и сега во полуфиналето на Истокот водат со 3-2 против Бостон Селтикс (110-107).

Во Бостон беше одигран фантастичен и крајно неизвесен дуел. Домашните кошаркари ги контролираа случувањата на теренот во првите три четвртини. Тејтум и Браун имаа одлична вечер и го водеа својот тим до плус девет пред последниот квартал, но во клучните моменти поконцентрирани беа гостите од Милвоки, особено Холидеј кој во последните секунди прво запиша блокада, а потоа украде топка и ја сочува победа на својот тим.

Антетокумбо натпреварот го заврши со 40 поени, 11 скока и три асистенции, а херојот Џру Холидеј постигна 24 поени. Во редовите на Селтикс најдобар беше Тејтум со 34 поени, шест скока и четири асистенции, додека Браун додаде 26 поени.

За разлика од Бостон, во Мемфис домашниот тим на Гризлис имаше доминантна партија со фаворизираниот Голден Стејт Вориорс и со победата од 134-95 намали на 3-2 во полуфиналната серија во Западната конференција.

Иако лишени од услугите на најдобриот играч Џа Морант, Гризлис од почетокот наметнаа свое темпо. Напаѓачите целосно го уништија Голден Стејт и на крај заслужено славеа победа со убедливи 39 поени разлика.

Во победничкиот тим Бејн, Џексон и Џонс постигнаа по 21 поен, а двоцифрени беа уште Брукс (12), Кларк (11), Вилијамс (11) и Мелтон (10). Клеј Томпсон беше најефикасен во редовите на Голден Стејт со 19 поени.