• Србија и „Арена“ спремни за спектаклот - ЕП во футсал

  Србија и белградска „Арена“ се спремни за Европското првенство во футсал, турнир кој претходните неколку години доживеа голема експанзија. Првенството ќе се одржи од 2. до 13. февруари 2016 година, а на истото се очекуваат нови возбудувања и интересни натпревари. Србија до сега била домаќин на многу големи европски и светски спортски збиднувања, но за прв пат оваа година таа ќе биде домаќин на ЕП во футсал. Македонската футсал репрезентација беше на чекор до пласман, но заради послаба гол-разлика не се квалификувавме. 

 • Започнаа подготовките во „Комбанк Арена“ за ЕП во футсал

  По завршувањето на Европското првенство во ватерполо, „Комбанк Арената“ по заедничкиот договор на УЕФА и Фудбалскиот сојуз на Србија, за кој УЕФА плати 250.000 евра, ќе биде преименувана во „Арена“ за потребите на ЕП во футсал, кое ќе се одржи од 2 до 13 февруари. 

 • Железарец убедлив на пролетниот старт

  Првакот Железарец го започна пролетниот дел од сезоната во најсилната македонска футсал лига со убедлива победа против екипата на СЕЕ Университи славеше со убедливи 9:0.

 • Денес почнува пролетниот дел од футсал шампионатот на Македонија

  Денес, со мечот Илирет – Велес, продолжува шампионатот на Македонија во футсал. Утре првакот Железарец го дочекува СЕЕ Университи на домашен терен во рамките на 10. коло. Сега шампионатот продолжува со засилено темпо, а најголем фаворит за титулата останува Железарец.

 • Фалкао повторно во елемент, овој пат сведок е Нене

  Футсал легендата Фалкао, уште еднаш ги покажуваа своите мајстории. Овој пат сведок беше неговиот пријател, Нене, кој своевремено беше член на ПСЖ, а моментално игра за тимот на Васко де Гама. Нене, иако и самиот има изјавено дека е голем мајстор со топката, свесен е дека господар со „малата топка“ е неговиот сонародник Фалкао. 

 • Скендеровски поднесе оставка, наскоро футсалот со нов предводник

  Иако федерацијата молчи, а и немаше никакви најави, Васко Скендеровски си поднесе оставка од селекторската функција во македонската футсал репрезентација. Скендеровски оставката му ја соопштил на претседателот Ѓорѓиоски.

 • Фалкао против најдобриот фристајл жонглер

  Кога е во прашање футсалот, несомнено е дека број еден е Бразилецот Фалкао. Од друга страна, за фристајл, истата титула ја има Шон Грение. Погледнете го мини дуелот на двајцата „магионичари“. 

 • Со дерби продолжува футсал лигата: Железарец - Црна Река

  Шампионатот на Македонија во футсал продолжува деновиве со натпреварите од 10. коло, кое се игра в сабота и в недела. Квалификацискиот турнир за СП во Колумбија кој се одигра во Бари, а на кој нашата селекција го зазеде третото место, беше причината заради која две недели не се играше елитен футсал кај нас.

 • Скендеровски: Нека им служи на чест за лакрдијата!

  Европскиот првак во футсал, Италија загуби на домашен терен од Словачка и со тоа овие две селекции се радуваат, првата за пласман во Колумбија, а втората во баражот. Горчината останува кај нашите репрезентативци, кои залудно ја совладаа Молдавија со 5-2, бидејќи подоцна стигна веста за сензационалната победа на Словачка над „азурите“ и ние сме елиминирани заради полошиот количник на бодови.

 • Италија го уништи нашиот сон за футсал историја

  Иако никој не очекуваше, во вториот меч од денешната програма во нашата група, футсал тимот на Италија загуби со 2-1 од Словачка. Италијаните на полувреме имаа водство од 1-0. Од овој натпревар зависеше судбината на нашата репрезентација, која ќе се пласираше во завршните натпревари за пласман на Светското првенство во Колумбија, доколку Словачка загубеше или одиграше нерешено со фаворитот Италија.

 • Историја во Бари: Македонија ја декласира Молдавија

  Футсал репрезентацијата на Македонија испиша историја. Нашите репрезентативци одговорија на предизвикот и одлично се справија со притисокот, победувајќи ја Молдавија со 5-2 (2-0).

 • Македонија преку Молдавија до футсал историја

  Футсал репрезентацијата на Македонија, денес го игра можеби најважниот напревар од своето формирање. Излегува на мегдан со репрезентацијата на Молдавија, во натпревар кој е решавачки за наш пласман во баражот на Светското првенство во Колумбија.

 • Скендеровски: Победивме во голем меч, но не треба да влегуваме во еуфорија

  Ден по победата на футсал репрезентацијата на Македонија против Словачка во квалификациите за Светското првенство, селекторот Васко Скендеровски вели дека победивме во голем натпревар и хоризонтите кои сега се отвораат, се огромни. Тој ги упати заслугите кон играчите, но потенцира дека не смее да бидеме во еуфорија, пред утрешниот меч со Молдавија.

 • Мицевски и Левески не доближија до сонот

  Футсал репрезентацијата на Македонија се израдува на значајна победа против Словачка во рамките на второто коло од квалификацискиот турнир во Бари за пласман на Светско првенство.

 • Скендеровски: Денешниот натпревар ќе биде најважен за нас

  Македонската футсал репрезентација денес мора да издвојува победа против селекцијата на Словачка, доколку сака да остане во трка за пласман во баражот за СП. Пред натпреварот селекторот Васко Скендеровски уште еднаш го потенцираше значењето на овој натпревар, но и квалитетот на Словачка.

 • Италија со 6-1 ја декласира нашата футсал репрезентација

  Македонската футсал репрезентација, во првиот натпревар од квалификацискиот турнир за Светското првенство што се игра во Колумбија идната година, е поразена од домаќинот Италија со 6-1 (1-0).

 • Скендеровски: Имаме реални шанси за бараж

  Нашата футсал репрезентација веќе два дена е во Бари, Италија, каде од денес ќе ги започне квалификациите за СП во Колумбија. Репрезентативците на Македонија во текот на вчерашниот ден го одработија првиот тренинг во салата „Палафлорио“ во Бари каде ќе се играат натпреварите од овие квалификации.

 • Медиумите и оваа година со силна конкуренција на турнирот во мал фудбал

  Од утре до недела во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ ќе се одржи традиционалниот „Турнир на медиуми“ во мал фудбал, каде медиумите повторно ќе играат фудбал, а организатор на овој турнир е Спортското радио 90,3.    На турнирот ќе учествуваат 12 екипи поделени во 4 групи. Во групата А се наѓаат Спортско радио 90,3, МИА и Нова Македонија. Во групата Б извлечени беа  МПМ, МРТ 2 и РТВ Велес. Алфа ТВ, Македонско радио и Сител ја сочинуваат групата Ц, додека во последната група Д се Алсат М, МРТ 1 и ТВ Шења. Натпреварите започнуваат в четврток од 20 часот, продожуваат во петок од 19 часот, додека во сабота и в недела од 12 часот следат завршните натпревари.   Организаторот се погрижи да има многу ревијални натпревари кои ќе бидат интересни за гледачите. Тоа се средбите меѓу новинарките и пејачките, легендарни фудбалски имиња кои меѓусебе ќе одиграат натпревар, а свое место ќе добијат и млади фудбалери и членови на фудбалски школи од Општина Аеродром. Исто така ќе има и натпревари меѓу неколку училишни екипи и дуели на Град Скопје и Агенцијата за млади и спорт. 

 • Ремек дело на Фалкао за титула

  Велемајсторот на малиот фудбал не престанува да ги изненадува љубителите на футсалот ширум светот. Бразилецот Фалкао на својот официјален Инстаграм профил го објави своето ново ремек-дело.

 • Скендеровски го повика Бразилецот Даниел во македонската футсал селекција

  Селекторот на футсал репрезентацијата на Македонија, Васко Скендеровски го објави списокот на играчи, кои ќе бидат дел од македонската репрезентација на квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство. За прв пат во нашата футсал репрезентација ќе игра еден натурализиран репрезентативец, откако пасош доби Бразилецот Даниел Де Соуза од Железарец. На турнирот во Италија од 10. до 13. декември, Македонија ќе игра против Италија, Словачка и Молдавија. Подготовките за квалификациите за пласман на Светското првенство нашата репрезентација ги започнува денеска, селекторот Скендеровски ги повика следните играчи:

Pages