Милан

Primary tabs

 • Заврши „постот“ на Бака, но не и грижите на Милан

  Од 1. ноември, Колумбиецот, Карлос Бака беше без постигнат гол во Серија А. Откако учествуваше во победата во Рим против Лацио, со првиот од трите гола, се до попладнево беше во голгетерска криза. Сепак во 51. минута од мечот со Верона, на асистенција на Луис Адријано, ја погоди целта, постигнувајќи го седмиот гол во сезоната. Така „росонерите“ го скршија отпорот на Верона. Но, само неколку минути подоцна, заради груб прекршок на последен човек, Најџел Де Јонг беше исклучен, а Лука Тони го совлада Донарума за 1-1. Интересно е што меѓу стрелецот и голманот, разликата во години е неверојатни 22.

 • Михајловиќ под притисок, Прандели прв конкурент за негова замена

  Тренерот на Милан, Србинот Синиша Михајловиќ, повторно е под притисок од раководството и навивачите, по ремито без голови со Капри, во мечот од 15. коло од Серија А, кој го одиграа на гостински терен. Италијанскиот „Тутоспорт” шпекулира дека натпреварот со Верона, в недела, кој Милан го игра на својот „Сан Сиро”, е клучен за српскиот стратег, кој би добил отказ ако не забележи победа на тој меч.

 • Бака: Среќен сум во Милан

  Карлос Бака се врати во Севиља. Тој го следеше натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу својата бивша екипа и Јувентус. Во интервју, зборуваше за новата етапа од својата фудбалска кариера.

 • Дибала клучен човек во победата на Јуве над Милан

  Актуелниот шампион на Италија, Јувентус го совада Милан со минимални 1-0, во дерби мечот, кој се одигра во рамките на 13. коло во Серија А. Натреварот во Торино го реши 21-годишниот Аргентинец, Паоло Дибала, кој го совлада тинејџерот на голот на Милан, Донарума во 65.минута од мечот по асистенцијата на Алекс Сандро.

 • Марио Балотели на операција во Минхен

  Екипата на Милан потврди дека нивниот напаѓачот, Марио Балотели ќе мора да оди на операција заради постојаните проблеми со препоните.

 • Милан го договори Франко Васкез

  Милан успеа да се договори со Франко Васкез, тој треба да потпише договор на пет години со „росонерите“, според кој ќе заработува околу милион и пол евра годишно.

 • Галијани: Синиша Михајловиќ е сигурен на клупата на Милан

  Адријано Галијани, вториот човек во фудбалскиот клуб Милан, изјави дека работното место на Михајловиќ е сигурно. Српскиот стратег беше под голем притисок на средината од октомври, но „росонерите“ успеаа да врзат три победи и едно реми, па со тоа да се вклучат во борбата за место кое ги води во Лигата на шампиони.

 • Милан му дава втора шанса на Принс Боатенг: Африканецот добива договор на шест месеци

  Бившиот репрезентативец на Гана, Кевин-Принс Боатенг во јануари треба да потпише перманентен договор со Милан. Боатенг на крајот од минатата сезона заработи отказ од Шалке 04 и оттогаш е без клуб. Тој веќе неколку недели тренира со играчите на Милан, а според италијанските медиуми, ќе потпише договор на шест месеци, со можност за продолжување на договорот за уште една сезона. 

 • Михајловиќ го убеди Боатенг да се врати во Милан

  Кевин Принц Боатенг се враќа во екипата на Милан. Тој претходните неколку месеци тренираше во тренинг кампот на Милан, а помина и своевидна проба кај тренерот Михајловиќ и ќе биди засилување за тимот. Некогашниот репрезентативец на Гана и понатаму е под договор со Шалке 04, но во јануарскиот преоден рок ќе се пресели во италијанскиот тим како слободен играч.

 • Алекс наместо да слави, вчерашната ноќ ја мина на болница

  Дербито помеѓу Лацио и Милан беше решено во 53. минута кога Филип Мексес го зголеми водството на 2-0, а подоцна конечниот резултат беше 3-1 за гостите. Французинот влезе во игра три минути порано, откако по еден воздушен дуел во шеснаесетникот на Лацио, Бразилецот Алекс доби силен удар во главата од голманот и мораше да биде заменет.

 • Милан му дава втора шанса на Принс Боатенг: Африканецот добива договор на шест месеци

  Бившиот репрезентативец на Гана, Кевин-Принс Боатенг во јануари треба да потпише перманентен договор со Милан. Боатенг на крајот од минатата сезона заработи отказ од Шалке 04 и оттогаш е без клуб. Тој веќе неколку недели тренира со играчите на Милан, а според италијанските медиуми, ќе потпише договор на шест месеци, со можност за продолжување на договорот за уште една сезона. 

Pages