СТАРТНИ СОСТАВИ: Пепе ново име кај Португалците, Кавани на местото на Суарез

Португалија

Уругвај разочара на првиот меч на Светското првенство, па ќе има можност за поправен вечерва против Португалија.

Португалците ќе бидат посилни во одбраната со Пепе, а во уругвајскиот тим од првата минута нема да го гледаме Луис Суарез, кој ќе биде заменет со Единсон Кавани.

Португалија: 
Коста, Пепе, Кансело, Диаз, Мендес, Фернандеш, Невес, Бернардо Силва, Жоао Феликс, Карваљо, Роналдо 

Уругвај: 
Рошет, Коатес, Годин, Варела, Оливеира, Весино, Валверде, Хименез, Нуњез, Бентакур, Кавани

Мечот започнува од 20:00 часот и ќе се игра на „Лусаил Иконик Стадиум“ во Лусаил.

Состави

Фернандо Сантос

4-3-3

    Диего Алонсо

    3-5-2