Спортинг следен тест на „залетаната“ Рома

Каде и да се појави Жозе Мурињо, спектакл е загарантиран, дури и кога противникот на неговиот сегашен клуб Рома - во случајов Спортинг Лисабон - нема директна врска со него. „Лавовите“ се единствениот член на португалската „голема тројка“ во која „Специјалниот“ никогаш не работел. И да беше, немаше да има никакво влијание на оваа средба бидејќи Мурињо не е познат по сентименталност (иако тврди дека се сменил) и нема да им даде никаков попуст на своите сонародници.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Спортинг - Рома

На крајот на краиштата, како тренер на тимот кој под негово водство во мај го освои премиерното издание на Конференциската лига и го донесе првиот меѓународен трофеј во историјата на „Олимпико“, тој има обврска што подобро да го „скоцка“ тимот за сезоната во која од „волчицата“ се очекуваат уште поголеми достигнувања. Навивачите сонуваат за „скудетото“, но Мурињо е свесен дека влезот во Лигата на шампионите би бил премија, бидејќи сопственикот на клубот, американскиот милијардер Ден Фридкин сè уште не се одлучил за посериозни инвестиции. Досега се „отвори“ само за Турчинот Зеки Челик, неодамнешниот десен бек на Лил кој беше платен седум милиони евра, додека како слободни пристигнаа српските интернационалци Немања Матиќ и Миле Свилар.

Во исто време, произлегува заклучокот дека Рома е веќе интегрирана, за разлика од Спортинг, кој како и секое лето претежно ја полнеше касата, па левиот бек Нуно Мендеш беше продаден на ПСЖ за 38 милиони евра, а дефанзивниот играч за врска Паљиња на Фулам за 20 милиони евра. Во исто време, на „Паркот на принцовите“ од позајмица се врати Шпанецот Пабло Сарабија, најдобриот стрелец и втор асистент сезонава и се добива впечаток дека младиот колега на Мурињо, Рубен Аморим во моментов нема решение за римјаните. но не е исклучен и ГГ, бидејќи сигурно нема да се игра со полн интензитет.