Шокантна одлука: Бенфика се раздели со Жорж Жезус!

Жезус

Изненадувачка одлука донесе екипата на Бенфика, која се раздели со првиот тренер Жорж Жезус.

Двете страни се договорија за предвремено раскинување на договорот. 67-годишникот ќе биде заменет од Нелсон Верисимо, поранешниот предводник на Б-тимот на португалскиот гигант.

„Мислам дека оваа одлука е најдобра за двете страни. Животот продолжува понатаму“, рече Жезус.

Разделбата доаѓа само пет дена по тешкиот пораз од Порто во Купот на Португалија.