ВИДЕО: Ристовски во 98. минута истрча експресна контра и погоди на празен гол!

Фудбалерите на Динамо Загреб победија на гостувањето кај Истра 1961 во Пула со 0-2, во огромна драма во финишот на средбата. Пресметката заврши со три црвени картони, два за Динамо и еден за Истра. 

Бидејќи домаќинот имаше бројчана предност, притисна во последните минути. На последниот корнер во противничкиот шеснаесетник беше и голманот на Истра, а од тоа профитираше македонскиот капитен Стефан Ристовски. Бекот на Динамо истрча експресна контра, дојде во позиција за удар и погоди во празната мрежа. 

  • Погодокот на Стефан Ристовски со Истра 1961:

Ристовски на овој натпревар ги постави конечните 0-2, со што стави крај на драмата во Пула. 

Состави

Гонзало Гарсија

4-4-2

    Ante Cacic

    5-3-2