ПСЖ ја искористи опцијата и го продолжи договорот со младиот Мендеш

Фудбалскиот фудбалски гигант Пари Сен Жермен ја искористи опцијата и го откупи договорот на португалскиот лев бек Нуно Мендеш.

Од парискиот клуб соопштија дека договорот со одбранбениот играч е потпишан за периодот до 30 јуни 2026 година.

19-годишниот Мендеш е член на лисабонски Спортинг од 2015 година, а минатата сезона беше на позајмица во ПСЖ.

Португалскиот репрезентативец (13 настапи за репрезентацијата), одигра 37 натпревари за актуелниот шампион на Франција и запиша две асистенции. Своето деби за Португалија го имаше во март 2021 година против Азербејџан, а беше дел од составот и на Европското првенство