ВИДЕО: Пике падна во немоќ, Левандовски со еден потег го „уништи“ дефанзивецот

Левандовски Пике

Баерн Минхен одигра перфектен меч на „Камп Ноу“ и со три гола во мрежата на Марк Андре Тер-Штеген успеа да ја совлада Барселона.

>>> ВИДЕО: Баерн доминантно ја „освои“ Барселона во дербито на стартот во ЛШ

Одбраната на Каталонците немаше никакво решение за расположениот противник. Дури и искусниот Жерард Пике не можеше да се справи со Роберт Левандовски, кој при третиот погодок успеа да го насамари и го направи да изгледа како аматер.

Томас Милер го отвори резултатот во првиот дел, а Левандовски се погрижи да го дотолчи ривалот, со два погодоци во продолжението.

Баварците ја запишаа третата победа во низа во меѓусебните дуели со Барса.

Состави

Роналд Куман

4-4-2

    Јулијан Нагелсман

    4-4-2