Партизан верува во триумф против Санта Клара за европска есен

Тешка задача. Но, остварлива. Ако беше на сила правилото за двојна важност на гол во гости, тогаш на Партизан ќе му вршеше работа и победа со 1-0 за пласман во групната фаза од премиерното издание во Конференциската лига, но вака, по поразот во Понта Делгадо (1-2) мора да постигне најмалку два гола во мрежата на противникот, а да не прими ниту еден, за да ја елиминира Санта Клара и да игра во групите.

Сите квоти за натпреварот меѓу Партизан и Санта Клара

Ако се гледа блиското минато на европските натпревари во Хумска, во џеб Партизан има барем продолженија. Во последните три сезони со еден гол разлика славеше над литвански Тракаи, дански Нордсјеланд, норвешки Молде, литвански РФС или словачки ДАЦ. Секој таков резултат би му донел додатни триесет минути, евентуално и пенали, како на неодамнешната пресметка со руски Сочи. Имаше и дуели кои „црно-белите“ ги добија со два разлика (Рудар, Коханс, Малатија, Астана) и затоа сите се надеваат дека некој од нив може да се репризира против Португалците. Мечот на Азорските острови потврди дека „парната локомотива“ е ранлива во одбраната. Претходно прими три гола на два меча од рускиот ривал, што е заклучок дека мора да се биде перфектен во дефанзивна смисла за да се зголемат шансите за европска есен.

Тоа ќе биде доста потешка работа отколку што се чини на прв поглед. Посебно ако се има в предвид дека тимот на Даниел Рамос има квалитет и ако се види резимето на неговиот учинок на гости. Од почетокот на оваа сезона Санта Клара остана непоразена на гостувањето кај Шкупи (3-0) и кај љубљанска Олимпија (1-1) во квалификациите за Конференциската лига, издржа да не прими гол (0-0) во Лига купот против Фаренсе (славеше по пенали), а и претходниот натпреварувачки циклус го заврши на уверлив начин, откако го совлада Белененсес на гости (2-0).

Квоти за останатите плеј-оф дуели во Конференциската лига

Во Хумска се уверени дека навивачите ќе им бидат ветер во грбот. А се покажа дека Партизан комотно се чувствува на свој терен, каде ако ги сметаме сите натпреварувања (првенство, Куп, Европа) последен пат загуби на 4 декември 2019 година од Напредак. Оттогаш, тимот победи на 39 натпревари, а ремизира со Црвена Звезда и Сочи. Притоа, „црно-белите“ се потпираат на фактот што Санта Клара играше натпревар во рамки на второто коло од Примеира кој беше исцрпувачки против Боависта и на тоа што ја чека тежок пат до Белград. А, тимот во главниот град на Србија доаѓа без најдобриот играч Карлос Жуниор кој по првиот натпревар потпиша за Ал Шабаб. За гостите нема да игра ниту играчот за врска Коштиња (ја оперира Ахиловата тетива), како и неколку играчи кои сè уште се во проблеми поради корона вирусот. Играчката ситуација во Партизан не е идеална (отсутни и понатаму се Данило Пантиќ и Саша Здјелар), но враќањето на Немања Јовиќ му даде на стручниот штаб опција повеќе пред првиот голем меч во новата сезона. Од него доста ќе зависи.