Одегард се збогува со Арсенал, ќе се докажува кај Анчелоти во Реал

Мартин

Арсенал сакаше нова соработка со Мартин Одегард, но норвешкиот интернационалец потврди дека заминува од Лондон.

Младиот талент ќе се врати во Реал Мадрид и ќе се докажува кај новиот тренер Карло Анчелоти. 22-годишникот веќе четири години е на позајмица и никако не може да се наметне на „Сантијаго Бернабеу“.

Одегард пристигна во шпанската престолнина пред шест години, како голема надеж на светскиот фудбал. Негов матичен клуб е Стромсготсет.

Од редовите на мадриѓани би можел да си замине Иско. Шпанецот со тоа би оставил опција плус во средниот ред на „кралевите“.