ВИДЕО: На Вертонген му се слоши и повраќаше на теренот против Порто

Бенфика вторпат во неколку дена загуби од ривалот Порто, овојпат во првенството со 3-1 во рамките на 16. коло. Домаќинот на „Драгао“ речиси рутински ги освои бодовите и најави дека е најсериозен претендент за тронот во Португалија. 

Ова дерби нема добро да го памети Јан Вертонген. Стоперот на Бенфика за време на натпреварот имаше мачнини, па поврати на теренот, а тоа го уловија камерманите. 

  • Моментот кога Вертонген поврати на „Драгао“: 

Сепак, Вертонген не го напушти теренот бидејќи веројатно му беше веднаш подобро и го доигра натпреварот за Бенфика.

Состави

Sergio Conceicao

4-4-2

    Verissimo

    3-4-3