Најнови вести

 • Блесна северната трибина во Битола, Македонија добива модерен и функционален стадион

  Пелистер и Вардар уште еднош покажаа кое е најголемото македонско дерби и колку му недостига на мак-фудбалот. Дуелот пред скоро 3.000 гледачи вчера во Битола донесе спектакл и ниво какво што ретко има и во Првата лига. Битолчани одговорија на најдобар можен начин на отворањето на новата трибина и ја исполнија во сите сектори за кои беа пуштени билети.

 • ВМФЛ

  Пиро-шоу, песна и многу голови – македонското „Класико“ не разочара

  Екипите на Пелистер и Вардар одиграа интензивен дерби-натпревар кој заврши без победник (2-2) во рамки на Втората македонска фудбалска лига (ВМФЛ). Пелистерци имаа два гола предност во првото полувреме, но во вториот дел ривалот беше далеку подобар и се врати до бод во Битола. Овој натпреварот го одбележаа и двете навивачки групи „Чкембари“ и „Комити“, како и отворањето на новата трибина. Околу 2.500 гледачи видоа натпревар на нивото на Првата лига, а немаше ниту еден инцидент или неприлика.

 • Христов: Греота е Вардар и Пелистер да се второлигаши!

  Симеон Христов го најави ремито на Вардар против Пелистер (2-2) во рамки на Втората македонска фудбалска лига. Играчот кој погоди за „црвено-црните“, по мечот им честита и на двете екипи за добрата претстава, на навивачите за атмосферата и кажа дека овие два македонски фудбалски бренда не го заслужуваат второлигашкиот ранг.

Табела

ВМФЛ, Запад
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Промоција
1 ГостиварГостивар 1 14 10 4 0 29:8 +21 34
Промоција
2 ВардарВардар 1 14 10 3 1 28:7 +21 33
Плејоф за промоција
3 Воска СпортВоска Спорт 14 9 4 1 33:11 +22 31
Плејоф за промоција
4 ПелистерПелистер 14 8 3 3 33:13 +20 27
5 Детонит ПлачковицаДетонит Плачковица 14 7 5 2 21:13 +8 26
6 ОхридОхрид 14 8 1 5 15:12 +3 25
7 КараорманКараорман 14 5 5 4 17:13 +4 20
8 БеласицаБеласица 14 5 4 5 20:16 +4 19
9 Беса 1976Беса 1976 14 5 3 6 20:17 +3 18
10 Арсими 1973Арсими 1973 14 5 2 7 18:13 +5 17
11 КожуфКожуф 14 5 2 7 19:25 -6 17
12 Локомотива ПехчевоЛокомотива Пехчево 1 14 3 5 6 16:20 -4 14
13 СасаСаса 1 14 3 4 7 15:21 -6 13
14 Слога Виница 1934Слога Виница 1934 14 2 4 8 9:21 -12 10
Испаѓање
15 ТетексТетекс 14 2 1 11 10:51 -41 7
Испаѓање
16 БорецБорец 14 0 0 14 6:48 -42 0
Промоција
Плејоф за промоција
Испаѓање