Легендарниот „лисец“ прв кандидат за предводник на Спортинг и Ристовски

Човекот кој со Лестер Сити испиша историја и ја освои Премиер лигата, Клаудио Раниери е можен нов предводник на Спортинг Лисабон, каде настапува нашиот репрезентативец Стефан Ристовски. 

Лисабонскиот гигант се соочува со нови претседателски избори и доколку довербата ја добие Мадеира Родригеш, најверојатно негов прв потег ќе биде доведување на нов тренер. 

Денес, португалските медиуми пишуваат дека токму Раниери е најголем фаворит за преземање на кормилото на тимот, а големи се шансите да биде ангажиран и легендарниот Џон Тери, кој по завршувањето на ланската сезона во дресот на Астон Вила, сè уште е без клуб. 

Моментално, Раниери е без ангажман, по неочекуваното напуштање на тренерското столче на Нант, на крајот на ланската сезона.