Кристијано Роналдо пред нов предизвик во Лигата на Шампионите

Кристијано Роналдо

Португалската гол-машина, Кристијано Роналдо вечерва ќе ги одигра првите минути во новата сезона од Лигата на Шампионите. Со неговото деби против Осасуна, Португалецот најави дека повредата од финалето на Европското првенство е веќе минато.

Денес, Реал Мадрид ќе ја пречека поранешната екипа на Роналдо, Спортинг од Лисабон. И одново португалскиот фудбалер си постави предизвик пред стартот на европското натпреварување - двоцифрен број на голови во петта последователна сезона во Европа.

Кристијано ја одржува предноста пред Лионел Меси на вечната листа на стрелци во Лигата на шампионите. Со вчерашниот хет-трик на Аргентинецот сега има 86, а предноста се стопи на седум гола.