„Граѓаните“ нема да имаат прошетка на почетокот од сезоната

Сити

Распоредот на Премиер лигата за сезоната 2022/2023 донесе на премиерата, барем на хартија, да не биде прошетка за шампионот на Англија. На затворањето на првото коло Манчестер Сити гостува кај Вест Хем со кого во последните две сезони играа многу тесни и неизвесни натпревари.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Вест Хем - Манчестер Сити >>>

Последниот пат кога Сити гостуваше кај „чеканите“, на полувреме губеше со два гола разлика. Во продолжение ја надополнија негативата што ја предизвика двојниот стрелец Џерод Боуен, а Ријад Махрез испушти можност за пресврт со промашен пенал на десет минути пред крајот. Во текот на целата последна сезона, Пеп Гвардиола го водеше шампионскиот тим без да се потпре на класичен напаѓач, а сега „чеканите“ ќе бидат нападнати од Ерлинг Халанд или Хулијан Алварез, можеби и двајцата во одреден момент. Но, Вест Хем неодамна се засили и со италијанскиот голгетер Џанлука Скамака, кој сака на своето деби да покаже зошто Вест Хем издвои 36 милиони евра како фиксна сума. Нема да игра скапиот стопер Најеф Агерд, кој беше принуден да оди под нож, односно да го оперира скочниот зглоб по повредата на претсезонскиот меч против Ренџерс. Во претсезоната лондонскиот тим одигра дури седум контролни натпревари.

Сите квоти на MOZZART за натпреварите од Премиер лигата >>>

Две победи против Сервет и Ипсвич во првите три меча ги засенија трите ремија со Рединг, Лутон и Ленс, односно поразот од Ренџерс и споменатиот пех со Агерда. Додуша, ни „граѓаните“ не ја отвораат новата сезона во кој знае какво расположение, откако пред неколку дена загубија од Ливерпул (3-1) во битката за првиот трофеј сезонава, односно во Комјунити Шилдот. Пред тоа одиграа два пријателски натпревари - Кевин де Брујне постигна два гола во победата над мексиканскиот Клуб Америка (2-1), додека Ерлинг Халанд ја направи разликата против Баерн Минхен (1-0) во своето деби за новиот клуб.

Покрај желбата со убедлив настап и победа да ја отвори кампањата за одбрана на титулата, Сити бара одмазда. Овој стремеж е резултат на тоа што Вест Хем минатата сезона на пенали го исфрли од Лига купот, по ремито во осминафиналето. Сити на последните пет средби двапати го победи тимот од Источен Лондон, но „чеканите“ не ја вкусија сладоста на победата против „граѓаните“ петнаесет последователни натпревари, односно нешто повеќе од седум години. Во изминатите две сезони, Сити ги победи „чеканите“ на „Етихад“ со гол разлика, но освои само бод на гостувањето кај нив во Лондон. Ќе видиме дали праксата ќе се повтори.