ВИДЕО: Гостивар доби удар и од Воска, Вардар и Пелистер тријат раце!

Големото дерби меѓу Воска Спорт и Гостивар заврши без победник (0-0) и од тој резултат може да има промена на лидерското место во ВМФЛ, доколку Вардар го добие својот натпревар ова коло.

  • Воска Спорт - Гостивар 0-0:

Воска и Гостивар одиграа еден цврст меч, потоа се понудија и повеќе шанси пред двата гола, но не се искористија. Воска останува лидер со 47 бода, пред Вардар со 46 бода, а следи Гостивар со 45 бода. Гостиварчани го одиграа второто реми во низа, по она со Пелистер. А, битолчани следат на табелата со 43 бода затоа што си ја решија задачата.

Пелистер дома покажа моќ и го надигра ГФК Охрид (3-0). Така, битолчани се доближија до лидерските тимови Вардар, Гостивар и Воска Спорт. Резултатот го отвори Томе Китановски со глава во 29. минута по корнерот на Благоја Љамчевски, а другите два гола паднаа во вториот дел - првиот беше автогол на Кадриоски по центаршут на Фазлиу, а потоа Бојан Спиркоски ги постави конечните 3-0 во 53. минута.

Екипата на Бобан Бабунски не дозволи противникот да креира ниту една шанса и со тринаесет бода оваа пролет се најдобра екипа во лигата по паузата (заедно со Воска Спорт).

Беласица го одбрани домашниот терен и на „Благој Истатов“ ја победи Саса (2-0). Стрелци на головите беа Даниел Радојчиќ и Јордан Серафимовски во второто полувреме. Детонит Плачковица победи кај Арсими (0-1), човек на одлука беше Сердар Адемов. Борец освои бод кај Кожуф од Гевгелија (1-1), за домашните погоди Бојан Иванов, а за гостите Дамјан Пешовски.

Колото во ВМФЛ ќе го комплетираат Вардар и Караорман, односно Тетекс и Локомотива Пехчево чии натпревари се закажани утре (недела) од 14:00 часот. Лидер е Воска Спорт, но со победа утре Вардар може сам да избир на чело. Гостивар доцни два, а Пелистер четири бода зад охриѓани.