Игор Џамбазов му посвети песна, Горан Пандев доби награда за легенда на „Златна Бубамара“

Името на Горан Пандев ќе остане запаметено во фудбалската историја на Македонија. Освен што во моментов струмичанецот е рекордер по бројот на настапи и голови во репрезентацијата, тој е и првиот капитен кој го одведе националниот тим на еден голем собир. Пандев долги години беше дел од репрезентацијата, мина низ сè и сешто, од срамни порази, до славни победи, па кариерата ја заврши како што му доликува, со настап на Европското првенство и првиот гол на Македонија на турнирот.

Низ животот, струмичката ѕвезда доби многу признанија и награди во спортот, а сега доби и едно надвор од него. Имено, на традиционалната „Златна Бубамара на популарноста“, оваа година организаторите му оддадоа чест на Пандев. Тој го доби признанието за спортска легенда и присуствуваше на настанот во Скопје. За Пандев беше подготвена интересна најава, во видот на песна изведена од легендарниот Игор Џамбазов. 

  • Најавата за наградата на Пандев:

По доделувањето на наградата, македонската фудбалска легенда се обрати на публиката и кажа неколку збора. 

  • Обраќањето на Горан Пандев на церемонијата во Скопје:

Пандев ја заврши играчката кариера во Парма, замина во фудбалска пензија по долги години настапи во повеќе италијански клубови. Заедно со Дарко Панчев и Илија Најдоски, Пандев е во одбраното друштво на единствените Македонци кои се радувале на трофејот во Лигата на шампионите.