Динамо со Адеми и Ристовски, но без Ливаковиќ ќе се бори за место во ЛШ

Адеми

Репрезентативниот голман на Хрватска, Доминик Ливаковиќ, не се најде на списокот на Динамо Загреб за настапите во квалификациите за Лигата на шампионите.

Македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски се дел од колективот кој ќе конкурира за дуелот против Валур од Исланд во првото претколо.

  • Голмани: Загорац, Невистиќ, Кавлина;
  • Одбрана: Стојановиќ, Ристовски, Сутало, Периќ, Теофил-Кетрин, Лауритсен, Мубанде, Штефуљ;
  • Среден ред: Адеми, Јакиќ, Фрањиќ, Мајер, Иванушец, Гојак, Мишиќ, Толиќ, Јанковиќ, Јуларџија, Кризманиќ, Чараниќ, Васиj, Батурина;
  • Напад: Петковиќ, Гаврановиќ, Куленовиќ, Шоп, Кастрати, Чуже, Шпикиќ, Менало, Оршиќ.

Првиот натпревар ќе се одигра на „Максимир“ на 7 јули во 19:00 часот.