„Адидас“ ги поби сите тврдења на Роналдо, голот е на Бруно!

Кристијано Роналдо тврдеше дека ја допрел топката при постигнатиот гол на Португалија против Уругвај, истото пристигна и од Португалската федерација, меѓутоа сите работи паднаа во вода по најновото соопштение.

Имено, компанијата „Адидас“ која ги изработува топките за СП 2022 објави дека немало допир на топката при шутот на Бруно Фернандеш. Сето тоа се проверило по сензорите кои детектираат допир или шут, а се поставени на овој Мундијал на сите фудбалски топки.

Така, Бруно Фернандеш останува двоен стрелец на дуелот против Уругвај, а Роналдо има еден постигнат гол против селекцијата на Гана.

Состави

Фернандо Сантос

4-3-3

    Диего Алонсо

    3-5-2